HISTORIE ŠKOLY

 Paní učitelka s velkým P

Možná jste si všimli černé vlajky, co visela na škole. Nedávno nás opustila paní učitelka s velkým P. Z dnešních žáků si ji už nepamatuje asi nikdo. Paní učitelka Borovenová učila na škole dlouhou dobu. Na chvíli si odpočiňme od útrap minulého článku, tedy 2. světové války a buďme v přítomnosti. Vyzpovídala jsem pár učitelů, kteří si paní učitelku Borovenovou pamatují…….

Paní učitelka Borovenová byla pečlivá, svědomitá, uměla být přísná i veselá. Učila na 1. stupni, takže žáci ji brali jako 2. mámu. Dokázala zaujmout a prý uměla skvěle vyprávět o historii. Však historii Sadské zapisovala do článků, které vycházely v sadských novinách. Doma měla spousty poznámek, fotek a různých vydání kroniky Sadské. Zkrátka milovala historii a byla chodící kronika.

Nejen že to byla učitelka s velkým P, Borovenová byla pravá dáma. Vždy měla všechno sladěné do detailu, do barvy. Vždy nosila klobouček, halenku, sukni nebo společenské kalhoty. Ve škole měla na starost veškeré oslavy nebo výročí (které se mimořádně povedly). Měla cit pro estetičnost. Milovala výtvarku a žáky si pamatovala i do jejich dospělosti.

Byla komunikativní a jedna taková zajímavost-revma léčila včelím žihadlem😊

Učitelé, kteří ji zažili ať už jako kolegyni nebo je paní Borovenová sama učila, na ni vzpomínají v tom nejlepším. Byla to druhá Šárka Hubáčková.

UČITELKA TĚLEM, SRDCEM A DUŠÍ………

Historie školy – Je to tu!

Ahoj,

Nejen pro školu, ale i pro celou Evropu začíná jedno z nejhrůzostrašnějších období. V kronice školy není mnoho zápisů, co se zde dělo. Bavíme se o 2.světové válce. Proto budeme historii školy prolínat s celosvětovou historii nebo jen Sadskou historii, samozřejmě v trochu jednoduší podobě 😊

Nebudeme dá otálet a vrhneme se do minulosti…

25. března 1939 byl vyhlášen Protektorát Čechy a Morava v ten samý den,, spadly" Sudety po Německo. A

 1. září 1939 začala 2. světová válka

1939–1940

Byla zapečetěna stará školní kronika a založena nová

1941–1942

Tak jako se dnes slaví například sv. Václav, stejně slavili v roce 1942 zřízení protektorátu. A bohužel taky slavili na rozeni A. Hitlera.

1942–1943

Učitelé musí povinně absolvovat kurzy německého jazyka a škola musí odebírat výhradně německé noviny.

Pro zbrojní průmysl byly ve škole sesbírány všech 368 klik u dveří a oken a 128 knoflíků u záclon.

Vše mosazné bylo tedy odvezeno do Nymburka kde se dál převáželo do továren.

Myslím si, že z  2. světové války nám toho dost stačilo. Příště si o ní dopovíme a přidáme i jak to vypadalo v  Evropě. Děkuji za pozornost.

Na čtenou

Anna Kracíková 

Historie ŠKOLY – konec první republiky  

Ahoj,

Znovu se ocitáme v minulosti tentokrát před 2.světovou válkou. Pojďme se na to podívat.

1930-1931

Stal se zázrak dne 18. prosince se ve škole prvně ohlásil školní rozhlas. O prázdninách byla provedena další elektrizace školy. Do výslužby odešel dlouholetý školník pan Václav Hončík.

A v tomto roce bylo poprvé zřízeno KPŠ. Na druhé schůzce KPŠ pořádal pan Urban přednášku o správné výchově dětí z doktorského hlediska.

1932-1933

V budově školy (v místě dnešní jídelny) byli vyhrazeny prostory pro Mateřskou školku. Pamětníci vzpomínají na působení paní učitelky Majorové, která svým malým svěřencům věnovala s nadšením a s obětavostí. Rozvíjela dětskou fantazii a pořádala besídky a vystoupení pro rodiče a veřejnost, fotografovala. Tak zní zápis v kronice školy o mateřské školce a o paní Majorové. Která se popisuje jako báječná učitelka.

1937-1938

4.dubna se pořádala mimořádná porada učitelů za ustanovení školná protiletecké obrany.

Tímto nám končí relativně klidné období začíná 2.světová válka. O tom zase příště.

Na čtenou

Anna Kracíková

malé baletky paní Majorovéfantazii a pořádala besídky a vystoupení pro rodiče a veřejnost, fotografovala. Tak zní zápis v kronice školy o mateřské školce a o paní Majorové. Která se popisuje jako báječná učitelka.

1937-1938

4.dubna se pořádala mimořádná porada učitelů za ustanovení školná protiletecké obrany.

Tímto nám končí relativně klidné období začíná 2.světová válka. O tom zase příště.

Na čtenou

Anna Kracíková


Historie školy-první,, dramaťák" a nový učitelé

Ahoj,

Ten, kdo chodí na druhý stupeň, už ví, že existuje předmět dramatické výchovy neboli dramaťák. Napadlo vás někdy jestli je původem předmět samozřejmý jako matika nebo je to,, nový" předmět?

1923-1924

Takhle brzy se objevila ve škole výuka, dramaťáku". Obecná škola dívčí nacvičila představení, ,,Čarovný proutek". První reprízu v podobě 43 dívek mělo představení 21. června v Sokolovně. Většinu rekvizit a dekorací si žákyně vyráběli sami. Byly však to opravdu malé rekvizity a dekorace, proto bylo potřeba doplnit scénu živými stromky. Což se u dnešních představení spíše nevidí. Kdo byl někdy v sokolovně ví, že podium není moc na hraní představení. Proto dalo velkou práci, než se dřevěné jeviště proměnilo v horský les a dívky ve víly a lidojedy. Za peníze z představení byli dokoupeny do školy nové pomůcky.

1924-1929

V těchto letech se žádná pohroma nestala, pouze byly navýšeny platy učitelů na 11zlatých což je na 1 republiku veliký plat.

1929-1930

Teď už se dostáváme k druhé části nadpisu. ,, Nový učitelé"

V tomto školním roce přišly 3 nový učitelé. Kateřina Janková tak zní jméno nové učitelky. Nebyla to přímo učitelka, byla spíše asistentka. Druhé jméno je Ladislav Černý, který sem přešel ze zdravotních důvodu. A nakonec nejmladší z nových 3 učitelů je František Šorm, který nedávno složil zkoušku učitelské dospělosti tedy něco jako učitelský slib.

Zazvonil zvonec a čtení je konec. Těmito slovy končí dnešní článek. Příště si ukážeme poslední část 1 republiky a taneční kroužek.

Děkuji a Na čtenou

Anna Kracíková 

Historie školy učitelský slib

Ahoj,

Vítám vás u dalšího článku o historii naší školy. K tomu abychom mohly pokračovat do první republiky, 2.světově války a do poválečných let bylo by dobré vědět co je tu učitelský slib a celibát učitelek. Tak se pojďme na to společně podívat.

CELIBÁT

Celibát znamená, že pokud se žena chtěla stát učitelkou nesměla být v manželství. V této době měl muž možnost dělat skoro jakékoliv povolání nebo možnosti co dělat, zatímco žena měla velké omezení, třeba celibát.

UČITELSKÝ SLIB

Učitelský slib vydržel dodnes. Dosud skládají budoucí učitelé na Karlově univerzitě v aule sliby o tom, že budou dobrými učiteli a vždy naslouchat zákonu. Bez tohoto slibu se nemůžete stát právoplatným učitelem.

To jsme si vyjasnili 2 důležité pojmy a můžeme se vrhnout na část 1. REPUBLIKY.

Roku, kterému se budeme nejvíce věnovat je rok kdy Sadskou navštívil Tomáš Garrigue Masaryk….

1919-1921

Tyto roky vezmeme v rychlosti. V ředitelně se zavedlo elektrické osvětlení, tím pádem se škola stává docela moderní. Po světe se rozlezla nemoc Tuberkulóza neboli Tubera a žákyně 3. tříd uspořádali sbírku, právě proti Tubeře. Dohromady v Sadské, Třebestovicích a Zvěřínku vybrali 1 550K.

Teď přicházíme k tomu významnému roku…

1922-1923

Přesně 9.května naše město uvítalo tatínka vlasti Tomáše Garrigue Masaryka se slovy: Buď zdráv, zdráv. Ještě ve škole se všichni podívali na jeho podobiznu a pak už na ulici mávali vlaječkami prezidentovy na pozdrav. Oči dospělých se zronily slzy a z úst volali: To je náš tatíček, nechť je zdráv, je již starý. A pak zase jásali a jásali. Byl to den kdy se každý přišel podívat na náměstí aby spatřil tatíčka vlasti.

To byly první roky 1.republiky a v příštím díle tedy v lednu si přečtete, jak to vypadalo za 1.republiky -2 část. A proč je 1. republika rozdělena na dvě části? No povězme že se žáci za 1.republiky nenudili,  stejně jako my v 21.století.

Na čtenou krásné a příjemné Vánoce

Anna Kracíková 

Historie školy za první světové války

Ahoj

Minule jsem vám slíbila povídání spíše sepsání ve zkratce toho co se tady dělo za 1.světové války. Tak tady je.

1914-1915

Už 15. června se rozdávalo vysvědčení. A všem žákům bylo připomenuto jak se mají chovat o prázdninách a jejich povinnosti na prázdniny plus se jim daly školní zprávy, takový soupis co za školní rok udělali.

1916-1917

Přeci jenom byla válka už rok a kus takže se školní rada dala věnovat 30 korun ročně navíc, přesněji na nové knihy a dražší učitelská díla -pomůcky. Také bylo několik školních rad kdy se projednávalo o zdravotním stavu a píli žáků.

1917-1918

Tenhle rok byl asi pro školu nejtěžší, protože byla čím dál tím větší nouze o papír. Takže zemská školní rada ustanovila 18. dubna: ,, že žactvo nemusí míti vesměs sešity předepsané, nýbrž že smí také používat sešitů levnějších i doma zhotovených, ba dokonce i tabulky břidlicové". Také tento rok byly žáci často churaví, trpící podvýživou, frontami a mrazy v zimě. Přeci se jen našlo něco pozitivního žákyně školy měšťanské si uspořádaly tři výlety A) zimní do Peček na dráze

B) letní do Prahy

C)vycházku na listí ostružinové, již usušeno a k vojenským účelům odvedeno

1918-1919

Byl zrušen celibát učitelek (pokud se žena vdala nesměla být učitelkou) a v říjnu skolila několik učitelek španělská chřipka, také žáci hodně onemocněli, takže z 276 dětí chodilo do školy je 148.

To je vše příště se dozvíte více o učitelském slibu a jak to vypadalo u nás za 1. republiky. Na čtenou.

                                                                                                                                                     Anna Kracíková

Historie školy část 6. kronika

Ahoj,

Dnes se spolu přeneseme do minulosti. Ve čtvrtém díle jsme se podívali do školní kroniky, a právě tam navážeme. Pojďme tedy společně oprášit staré spisy a přečtěme, co se stalo v letech 1909-1914.

1909-1910

Celá škola dostala nový elán, tři třídy byly nově vymalovány, do čtyř tříd dány nové lavice, schodiště do prvního poschodí a sloup ve druhém patře natřeny olejovou barvou, kamna, okna a dveře upraveny zkrátka co se stihlo a dalo se opravilo. Na začátek školního roku daroval knihař J. Škopek chudším dívkám dívčí školy sešity. A v den Jeho Veličenstva, dne 4. října, účastnila se celá škola slavných služeb božích(mší)

Potom se hodně jezdilo na výlety nebo na naučné vycházky.

1911-1912

Nic zajímavého

1913-1914

Na škole bylo očkováno a přeočkováno několik žákyň a pár učitelů onemocnělo. Na školním dvoře rostlo spousty stromů, keřů, a další zeleně. Hlavně stromům uškodili jarní mrazíky a taky si housenky přišli pochutnat na naší zeleni. A do školy přišla velká novinka pozor ELEKTRICKÝ MOTOR ten byl používán jak na světla ve škole tak na školní zahrádku k zalévání. No a pak přišla 1.světová válka ,ale o tom jak to za války vypadalo příště

Děkuji za pozornost a na čtenou Anna Kracíková 

Historie školy část 5

Ahoj spolužáci,

Vítám vás v novém školním roce a tak jako v letech 1902-1903 doufám že školní vyučování začne ,,s opravdovým nadšením a láskou". Ano tato slova mohla patřit mezi slova která řekl ředitel dívčí školy Ludvík Strnada. O něm se dnes budeme bavit, protože nejen pro naši školu ale i pro jiné byl ,,cenným" učitelem a ředitelem.

Životní cesta Ludvíka Strnady

Náš hrdina se narodil 6. března 1842 ve Vonšově. Svoji kariéru odstartoval roku 1860 ve škole v Čestlicích, tam moc dlouho nezůstal pouhé 2 roky než přešel do Kocerad na 4 roky, pak na 1 rok do Černého Kostelce a na jeho nejdelší dobu zaměstnání dokonce 12 let v Odřepsích, nakonec do naší Sadské školy. Ze začátku neměl moc dobré peníze, proto musel třeba vyhrávat i v kostelech. Když pracoval jako učitel v Odřepsích dostal od hejtmana nabídku na lepší pozici tu, ale Strnada odmítl a hejtman se slovy ,, dokud budu hejtmanem já lepší pozici nedostaneš" a skutečně svého slova dosáhl. Proto se jal Strnada vylepšování školy v Odřepsích například rozšířil školu na dvojtřídní, byt učitele se přestavěl, byla vystavena tělocvična atd.

Pro nás nejdůležitější rok 1889……

Roku 1889 Strnada přestoupil ze školy v Odřepsích do školy v Sadské.

I tady pomohl škole do krásy, nová budova byla totiž takřka ,,jeho dílem", taky se postaral o zřízení školky, udržení lázní…… neúnavný byl skoro do smrti. Sotva přežil těžkou nemoc o pár dní později zemřel.

Pro nás to byl významný učitel vlastně ředitel vděčíme mu za spousty věcí.

To bude pro dnešek vše. Děkuji za pozornost a na čtenou

Anna Kracíková 

Historie školy část 4 kronika  

Minulí díl jsme si povídali o velkém spisovateli Karlu Vikovi a dnes se zastavíme v letech 1902-1904 Dozvíte se spíše si přečtete zápisky ze školní kroniky. 😊 Vše je psáno v původním znění.

1902-1903

Radosť mládeže dovršena na jaře zřízením rejdiště 1000 m2 velikého, kdež se mládež v době odpočinku volně baví, a které zároveň co letní cvičiště slouží……

Tím novým rejdištěm se nejpravděpodobněji myslí dnešní umělka nebo školní dvůr

1903-1904

Vaření polévek pro chudou školní mládež započato dne 30. listopadu 1903 a ukončeno dne 10. března 1904.

Ze 164 dítek bylo:

Ze Sadské 67 hochů 68 dívek

Z Třebestovic 5 hochů 8 dívek

Ze Zvěřínka 5 hochů 11 dívek

Těm rozdáno celkem 9 486 porcí, kromě potravin sešlo se na příspěvcích217,90 K……….

V letech1902-1905 do školy moc lidí nechodilo, což by v téhle době bylo možná pro někoho výhodou.

A to je asi vše v příštím díle si přečteme další zápisy ze školní kroniky. A zakončíme to jednou perličkou z lavic…… BAŽANT JE LICHOKOPYTNÍK 😊

Na čtenou Anna Kracíková

Historie školy část 3. aneb školní knihovna a Sadský spisovatel

Dnešním dílem se trochu odvrátíme od školy, ale ne moc! Bude totiž řeč o spisovateli Karlu Viku. Kdo to byl? To se dozvíte právě dnes.

KAREL VIKA

Náš rodák se narodil 1.12. 1875., ale kdo to vlastně byl?

Jednoduše spisovatel, který psal o okolí sadské. Pro nás asi nejznámější by měla být KOLEM DOMOVA, kde popisuje vzpomínky na Sadskou v době kdy byl malý. Upozorňuje na Sadská strašidla či na povodně, které zatopili Sadskou.

JAK VYPADAL?

No malé postavy, nosil malé kulaté brýle a měl trochu špičatý nos. Jinak o jeho vzhledu moc nevíme, protože v té době kdy žil se moc nefotilo byla to vzácnost, pokud by se na něj chtěl někdo podívat musel by se kouknout do jeho knížek. Zato, ale víme něco o jeho povaze a o životě. Povahu měl učenlivou, naučil se i polsky a překládal knihy v polštině! Asi jako u každého musel být oběd přesně ve 12 a každá věc měla přesně své místo. Prostě miloval pořádek. A také kamarádil s Josefem Ladou, dokonce mu šel za svědka na svatbě! A co život za válek? Ano Karel Vika zažil obě 2 světové války. Za 1. světové války žil v Itálii se svou manželkou a dítětem. Manželka bohužel zemřela a tak ,,šel" s dítětem z prvního manželství do druhého manželství. Za 2. světové války utrpěl další straty v rodině a následně umřel.

NEJLEPŠÍ KNIHY

Mezi jeho nejlepší knihy patří podle vnuků a vnuček: Klukovská léta,

Šus paráda

Fatalis.

Za mě to byl skvělí spisovatel s opravdu zajímavým životem. Pokud se o Karlu Vikovi chcete dozvědět ještě více zavítejte do Sadské knihovny nebo muzea.

To je ode mě vše. Děkuji za pozornost a na čtenou!

Anna Kracíková 

Historie školy 2.část aneb plány pana Turka

Milý spolužáci,

Jestli vás zaujal minulý článek, tak tento nejspíše také. Pojďme se tedy zpátky ponořit do minulosti, konkrétně do roku 1899 kdy se začalo oficiálně rozhodovat o dnešní škole.

Plány pana Turka

V minulých budovách školy, vždy přestala kapacita stačit. Proto se vždy musela postavit nová. Tou poslední, co se rozhodly vybudovat je, a to v roce 1899 přesně 26.prosince Se stavbou nové školní budovy se začalo 12.srpna 1901 a skončilo to prodlouženými prázdninami do 16.září 1902. Plány pana Turka byli takové, že nová škola bude mít

  • 8 tříd pro školu obecnou

  • 8 tříd pro školu měšťanskou

  • 1 učebna pro,,školku,,

  • 1 kreslírna

  • 1pracovna pro dívky

  • 2 ředitelny,2 sborovny a několik kabinetů

Kdybychom měly rozebírat plány pana Turka do podrobností nestihly bychom to ani za sto let, proto se s vámi loučíme a další zajímavosti se dozvíte v příštím vydání. Na čtenou 

 HISTORIE ŠKOLY

Milí spolužáci,

Zajímá vás historie školy? Chcete se také dozvědět více o minulosti Sadské? Tak tedy neváhejte číst tyto sloupečky, které vás ohromí.......

1.část

Sadská byla založena ve 12 stol. A jakožto knížecí město byla zde postavena první škola-KAPITULNÍ, která byla založena Bořivojem II v roce 1118. Od této doby škola častokrát změnila místo, až na konec dostala své pevné místo na náměstí. Její výstavba trvala pouhý rok (1901-1902)!!! Stavitelem se stal pan V. Fanta a architektem Josef Turek, o kterém bude dnes řeč.

ANTONÍN TUREK

Jeden z našich hrdinů ANTONÍN TUREK se narodil 8.12 . 1861 v Praze. Celý svůj život prožil Rakousku-Uhersku a povoláním byl architekt .V letech 1885-1888 pracoval jako technik na Vinohradském úřadu a poté změnil práci, povýšil na inženýra kostela sv. Ludmily na Královských Vinohradech.

Navrhl: Vinohradskou tržnici

Vysočanskou radnici

A pro nás nejzajímavější naši školu

Přesněji navrhl starou budovu, tedy takové ,,V".

A to bude pro dnešek vše. Děkuji, že jste četli tyto odstavce, a doufám, že je bude číst i příště. Na shledanou

Zdroj: Databáze domů s historii

knihovna Karla Viki

web města Sadská a ZŠ Sadská 

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky