UMĚNÍ

Vítejte ve starověku!

Umění kráčí vpřed, nejvýznamnějším milníkem mezi pravěkem a starověkem je bezesporu vynález písma. Stalo se tak v Egyptě, Číně, na Blízkém východě, v Mezopotámii a jiných státech. O lidech, zvířatech a věcech z pravěku se dozvíme jen z vykopávek, kdežto díky písemným pramenům známe věci více do hloubky a do detailu.

Jako první se podíváme do Egypta, kde vznikly hieroglyfy – nejstarší písmo, které už je samotným uměním. Vzniklo asi kolem roku 3000 př. n. l. Nejsou to ale písmena, jaká známé dnes, jsou to spíš obrázky a znaky. Psalo se nejčastěji na hliněné destičky nebo se rylo do kamene. Egypťané věřili, že písmo jim dali bohové. Obvykle je na destičkách psáno právě o bozích a faraonech, kterým toto písmo zdobilo jejich hrobky. Hieroglyfy jsou velmi složité. Psalo se z prava do leva i obráceně nebo shora dolů. Největší podíl na jeho rozluštění měl Francouz J. F. Champollion, když kolem roku 1800 rozluštil tzv. Rosettskou desku, která je psána mimo jiné i v tehdy známé řečtině.

O hieroglyfech jste určitě už slyšeli. Pojďme se ale podívat do Číny, kde vzniklo mnoho uměleckých výrobků a vynálezů, které jsou dnes běžné. Kromě kompasu, těstovin nebo dokonce whisky vynalezli Číňané papír. Bez papíru bychom si dnes neuměli představit začátky kresby a malby. Když se ale zamyslíme, první malíři malovali na kámen a později na omítku, dřevo či plátno. Ještě před papírem už staří Egypťané vyráběli papyrus z rostliny jménem Šáchor papírodárný. Ten jim sloužil právě k zapisování jejich písma a ilustrací, nicméně byl drahý a ne každý si ho mohl dovolit. Další alternativou se stal pergamen - vyhlazená a odchlupená zvířecí kůže. Na pergamen se už psalo lépe, jenže na výrobu byl ještě náročnější. První doložená zmínka o výrobě ručního papíru sahá do 2. století našeho letopočtu. Číňané k výrobě používali bambus, kůru stromů nebo listy. Později se přišlo na mnoho dalších způsobů, jak a z čeho se dá papír vyrobit. Nejčastější je strojová výroba papíru, což je rychlá, levná a jednoduchá cesta. Ruční papír se na našem území vyrábí už jen ve Velkých Losinách, a to ze lnu a bavlněného textilního odpadu.

Cesta k vynalezení písma, papíru a spousty dalších věcí je dlouhá. Tuto hranici jsme ale již překlenuli a můžeme se vydat na další objevování na cestě k umění. Příště se spolu podíváme do Řecka a Říma, antických velmocí, kde už se barvy míchají a kvádry kamenů lámou.



.Ahoj
Vítejte v nové rubrice o umění. Budu se snažit vybrat vždy něco zajímavého a věřím, že se dozvíte to, co jste nevěděli a budete mile překvapeni. Příjemné čtení:)

Umění je velmi široký pojem. Znamená vyjádření člověka nějakým poutavým způsobem. Nicméně ne každý může být ze dne na den umělcem, jsou potřeba nějaké znalosti a talent. Ale řekněme si to na rovinu, dnes už není tak těžké se stát umělcem. Na druhou stranu každému divákovi se líbí něco jiného, a tak je občas složité určit, co přesně umění je, nebo není.

Když se podíváte kolem sebe, nebo i na sebe, pravděpodobně uvidíte mnoho věcí, které jsou nějakým uměleckým způsobem zpracované. Tak vidíme, že umění zasahuje i do většiny profesí. Dokonalým příkladem je grafický design, který nás obklopuje ze všech stran. Mnoho výrobků je zachováno v uměleckoprůmyslovém muzeu z různých časových období a směrů. Umění je prostě nekonečné.


Nejstarší umění

Počátek umění sahá do doby asi před 50 tisíci lety v poslední době ledové. Tehdejší lidé, zvaní neandrtálci, žili často ve skupinkách a živili se lovem zvířat a sběrem plodů. Vyráběli si různé nástroje, zbraně a teplá obydlí ze všeho, co sehnali. Když zrovna neopracovávali pazourek, vyráběli sošky. Jedna z nejstarších sošek s názvem Lví muž byla nalezena v jeskyni na jihu Německa. Tato pracně vyrobená soška ze slonoviny je jasný doklad o počátcích umění. Když ledovec ustoupil na sever, přebývali neandrtálci v jeskyních. S pomocí dvou kamenů vykřesali oheň, nebo si svítili jednoduchou lampou, v níž spalovali zvířecí tuk. Světlo ozářilo stěny jeskyně a tak se první umělci mohli dát do práce. Zjistili, jaké kameny jsou nejměkčí, které dobře barví a také ohořelým dřevem malovali na stěny nespočet maleb zvířat, která se ve světle ohně mihotala a ožívala. Lidé zobrazovali často lov a to, co si pamatují se setkání s nebezpečnými zvířaty. Jen si to představte, jste lovec a zároveň umělec, vyjadřujete své zážitky z lovu a najednou to dravé zvíře, kterému jste čelili, dívali jste se navzájem do očí a věděli jste, že vyhrát může jen jeden, se před vámi objeví zcela neškodné, a přesto tak blízko a tak živé.

Lidé kreslili, malovali a vyráběli sošky pro sebe, ale zároveň pro druhé. Jeskynní malby jim daly možnost se jinak vyjádřit a určitě to pro ně nebyla ztráta času. Za dlouhou dobu vzniklo písmo, další veliký pokrok, který v mnohém ovlivnil vývoj a pohled na umění. Rozšiřuje se stále dál, velmi rychle se větví a začíná to být složité. Jak víme, existencialismus či ruralismus nejsou asi  slova používaná každý den. Už je jen přečíst že? I přesto se ale nemusíme bát že se v umění nevyznáme, to totiž jen málokdo.

Tak zase příště, třeba ve starověku.Vložte svůj text...

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky